Písmo

K zápisu japonštiny se používají čtyři různé základní skupiny znaků. První z nich se nazývá Kanji, které bylo převzato z čínských znaků. Druhá se nazývá Katakana, která se používá k přepisu cizích slov do japonštiny. Třetí skupinou je Hiragana, která se "kombinuje" společně s Kanji a vzájemně se doplňují (pomocí Hiragany se vyjadřují partikule). A poslední skupinou je takzvaná Romanji, což je vlastně název pro latinku, kterou píšeme my.

 

Kanji

Jak jsem uvedl výše, Kanji vznikla z čínksých znaků. Uvádí se, že samotných znaků je něco mezi 50 000 až 80 000. Moc toho o Kanji nevím a opravdu nebudu slovo od slova opisovat z internetu, takže až se dovím něco víc, tak to tady doplním.

 

Katakana

Katakana se používá k přepisu cizích slov do japonštiny, jako napříkald cizí jména, odborné názvosloví a tak podobně. Vznikla v 8. století. Je to takzvaná slabičná abeceda. To znamená, že jeden znak představuje představuje slabiku, například ru - ル, wa - ク a tak podoně. Katakana vznikla zjednodušením částí znaků Kanji. například oproti Hiraganě jsou znaky Katakany mnohem hranatější a nejsou takové "vlnkovaté" jako znaky Hiragany. Občas se označuje Katakana jako "mužské písmo". Tabulku znaků Katakany najdete v sekci Fotogalerie - Japonština.

 

Hiragana

Hiragana se používá jako "doplňující" abeceda ke znakům Kanji, kdy se většinou píší hned za znak Kanji. Dále se používá také k zápisu gramatických slov, jako jsou například předpony a přípony. Vznikla v 9. století. Oproti Katakaně, která vznikla z jednotlivých části Kanji, tak Hiragana vznikala zjednodušením celých znaků Kanji. Často se k Hiraganě přidávají nigon (dvě malé čárky) nebo marunigon (kroužek), které mění výslovnost daného znaku. Hiragana se označuje jako "ženské písmo". Tabulku znaků Hiragany najdete v sekci Fotogalerie - Japonština.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode